تبلیغات
تجربه های یک المپیاد زیستی دوره چهارده - نهایی یا المپیاد؟! کدام ارزشش بالاتر است؟
 
تجربه های یک المپیاد زیستی دوره چهارده
درباره وبلاگ


با سلام خدمت شما المپیادی های عزیز

اوایل کار فکر می کردم که وقتی دارم المپیاد می خونم فقط باید علم زیست شناسی رو یاد بگیرم. اما انتهای کار فهمیدم که المپیاد هم فقط علم نیست، راه و روش دارد. مطالب این وبلاگ تجربه هایی است که من در این 2 سال فهمیده ام و امیدوارم که این کار باعث شود دانش آموزان هم اشتباه های من را تکرار نکنند و هم در سطح بالاتری به مطالعه المپیاد بپردازند. قطعا خیلی دردآور است که تفاوت در نتیجه ها تابع چیزی غیر از تلاش نباشد.
sharifa911@mums.ac.ir

اونایی که فکر می کنند اهداف این وبلاگ با افکارشون همخونی داره می تونند به هر نحوی که می تونند به گسترش اینجا کمک کنند. بعضی از زمینه های همکاری که الان به فکرم می رسه: پاسخ دهی به سوالات علمی و غیرعلمی، انتقال تجربه های آزاد، برنامه نویس وبلاگ و سایت، کمک های مالی برای طراحی سایت، ایده پردازی و اضافه کردن امکانات جدید و سایر چیزهایی که مطمئنم به ذهن خلاق شما خواهد رسید.
قبلا هم گفتم الان هم می گم، المپیادی بودن، مدال داشتن نیست. همه جوره مشتاق حضورتون هستم. حضور با اسم مستعار هم مانعی نداره.

مدیر وبلاگ : علی شریف

فقط پاسخ سوال رو می نویسم خودتون می تونید سوالاتی رایجی که پاسخش این جواب است را بیابید:

ببینیند اگر نهایی ها 25 درصد تاثیر داشته باشند (شاید بیشتر باشه ولی شما با همین 25 ادامشو بخونید اگر بیشتر شد خودتون حساب کنید.) یعنی کنکور 75 درصد داره. حالا تو نهایی ها نمره از 20 حساب می شه و اگر کسی 18 بگیرد انگار 90 درصد نمره را گرفته است و 2 نمره ای که از دست داده ، 10 درصد 25 درصد خواهد بود. یعنی 2.5 درصد

 با توجه به 50 تا بودن سوالات زیست، هر سوال 2 درصد ارزش دارد. اگر تاثیر کنکور 75 درصد باشد باید این 2 درصد را در 75 درصد ضرب کنیم تا تاثیر واقعی هر سوال زیست کنکور در تراز پایانی زیست به دست آید. یعنی 1.5 درصد.

مطمئنم در بدترین شرایط نهایی دادن شما حداقل 18 خواهید شد. و این دو نمره کمتر از 2 تست در کنکور است. فکر نمی کنید که اندوخته های شما بیش از دو تست ارزش داشته باشد ؟!


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 1 بهمن 1395 10:01 ب.ظ
سلام از مطالب خوبتون ممنون من هم هفته ی بعد آزمون مرحله یک رو دارم اما خیلی استرس دارم بیشترین انگیزه قبولیم استادمه چون خیلی وقت و انرژی گذاشته و نمی خوام مایوسش کنم...
دوشنبه 3 اسفند 1394 12:49 ق.ظ
مرسی از جوابتون
منم کلی خودمو اروم کرذم و بدون استرس تا اونجایی ک تونسم رفتم سرجلسه
خداروشکر فک کنم قبول شم چون هنوز پاسخنامه ها نیمده ولی با کلید پیشنهادی چک کردم خوب بود
علی شریف
چهارشنبه 28 بهمن 1394 06:06 ب.ظ
سلام
من سال دومم و فردا 29ام بهمن دوره 19 رو باید ازمون بدم تو کلاسای المپیاد شرکت کردم مطالبی ک خوندم خیلیییی زیاد نیسن ولی استادایی ک بودن خیلی منو تشویق میکردند حس میکردن من خیلی مطلب بلدم درصورتی ک من همه اونا رو از رو تحلیلهای خودم میگفتم و البته اون یه کمی ک خونده بودم من واسه ازمون دوره های قبلم چندین تاشونو حل کردم و برای خودم درصد گرفتم تقریبا خوب بود ولی با چیزایی ک شما گفتین ک اون همههه خونده بودین من اصلاااااا امید ندارم از یه طرفم همه ازم انتظار دارند
بنظرتون من تو این وضعیت چیکار کنم
از نگرانی دیشب خابم نمیبرد
علی شریف: سلام
به نظرم شما الان خود کم بینی کاذب دارید. همین که می گید می تونید تحلیل های خوبی برای حل سوالات داشته باشید بسیار عالیه
نمی دونم شاید دیر این جواب رو می نویسم ولی اگر خوندید بدونید که با این فکر ها و خیالات شما رو به سمت قبول نشدن پیش می بره. اگر می خواهید قبول شوید بهتره به خودتون فکر کنید و این که قرار نیست شما همه آزمون رو پاسخ بدید. شما آن چه در توان دارید انجام می دید انشاالله قبول هم خواهید شد/
جمعه 2 مرداد 1394 06:40 ب.ظ
با عرض سلام
من امسال میرم دوم دبیرستان پارسال مرحله یک قبول شدم و در فرزانگان درس میخونم اما الان تو دو راهی موندم که المپیاد رو ادامه بدم یا برم به سمت کنکور لطفا راهنمایی کنید
یکشنبه 21 تیر 1394 03:05 ب.ظ
9 خرداد تاریخ این پستتون بود.
علی شریف
جمعه 19 تیر 1394 03:10 ق.ظ

من مرحله دو قبول نشدم
کاش هیچوقت وارد المپیاد نمیشدم تا اینک اینطوری شکست بخورم
فکر اینک اول مهر همه ملت ازم میپرسن چی شد و باید ب همه چندین بار بگم نشد دیوونم میکنه
مردم مهم نیستن
خودم خیلی خیلی ناراحتم
کلی ارزو داشتم ک مدال المپیاد حتی برنز اخرش میتونست برام بر اورده کنه
ارزو هام دود شد رفت هوا
کاش میتونستم برم دوره
چقدر بهتر میشد اگه م 2 در میومدم
من خیلی تلاش کرده بودم
چه شبا ک بیدار نموندم
چقدر خستگی ک ب خاطر المپ نکشیدم
ده دقیقه خوابیدن بعضی وقتا ارزوم بود
چقدر ارزو میکردم قبول شم
ناراحتی مادرم از خودم خیلی بیشتر بود و این بیشترین چیزیه ک من رو عذاب میده
خیلی خیلی تلاش کردم و تقریبا مطمئن بودم ک قبول میشم
پارسال هم با اختلاف نیم درصد قبول نشدم
امیدوارم پارتی بازی ای نشده باشه
ک البته هر سال میشه متاسفانه
واقعا متاسفم
ب قول خودتون خیلی دردناکه که موفقیت تابع چیزی جز تلاش باشه
دو رشته ای بودن یکی از رنگی ترین ارزو هام بود
کاش میش زمان رو به عقب برگردوند
علی شریفسلام

یه قدم برگرید عقب! اشکاتون رو پاک کنید و به خودتون نگاه کنید و به این چیزایی که می گم دقت کنید:
1. شما کسی هستید که به این نتیجه رسیده که مردم براش کاری نمی کنن و باید خودش برای خودش تلاش کنه تا به چیزایی که دلش می خواد برسه ... این پیش زمینه ذهنی شما بوده که ممکنه بهش توجه نکرده باشید. همین موضوع به عنوان موتور محرکتون باقی می ماند. شما زودتر به این نتیجه رسیدید پس بیشتر می تونید ازش استفاده کنید.
2. واقعا فهمیدید می شه مقدار زیادی درس خوند مقدار زیادی تلاش کرد و مقدار زیادی خستگی کشید تا به هدفش برسه. همین ظرفیت رو اگه بزاری تو مسیر کنکور خیلی زود به نتیجه خواهد رسید. اینو تجربه به کرات ثابت کرده. همین که قلق درس خوندن هر شخص میاد دستش کلی اونو از بقیه جلو میندازه
3. فردی که سخت ترین و پر نمره ترین درس کنکورشو کامل بلده. حتی با جزییاتش. فقط کافیه تست تمرین کنه تا بتونه در زمان خودش پاسخ بده. یعنی فقط یک دهم کارش مونده. همین آدم کلی وقت اضافه میاره که به درس های عقب موندش برسه. از یه کنکوری بپرسید که چقدر وقت برای زیست می زاره؟! پاسخش شما رو شگفت زده خواهد کرد.
4. یه سری مهارت هم در دست دارید. خودتون فکر کنید بهتر پیداش می کنید. اینا از اون جایی به دست اومده که قسمت بیشتری از وقتتون رو نسبت به بقیه به تلاش گماردید. اینها چیزی هستند که می ماند نه مدال المپیاد. اون مدال حداکثر تا سه سال کاربرد داره و بعد فراموش می شه. بدانید که چیزی که یه المپیادی رو تو دانشگاه متمایز می کنه مدالش و حکمش نیست. توانایی هاییه که داره. و اینها رو در مسیر المپیاد به دست آورده. دقت کنید مسیر. اونهایی که بیشتر تلاش کردند بیشتر از خصوصیت ها دارند.
5. کنکور مسیر همواری داره و میشه به خوبی جمعش کرد به شرطی که حداقل 9 ماه قبلش به فکر بیفتی. این شکست شما در مسیر اصلی مشکلی ایجاد نخواهد کرد و شما در دانشگاهی که می خواهید پذیرفته خواهید شد. بعد ها هم به این شرایط و المپیادی بودنتان خواهید خندید. به این فکر کنید که چه توانایی هایی در شما شکل گرفته است که به شما کمک خواهد کرد. نوجوانی وقت یاد گرفتن مهارت هاست تا در ادامه زندگی از آن استفاده کنید. قدر این مهارت ها را بدانید مخصوصا مهارت شکست پذیری و ایستادن دوباره. این مهارت از هر مهارتی مهم تر است و بعدها ارزش آن را خواهید فهمید. به نظر من از مدال گرفتن هم مهم تره. بزرگتر شدید می فهمید

پی نوشت: اینها رو هم در جریان باشید:
هر سه رتبه یک کنکور سال ما، دوستان المپیادی بودند که مدال گرفته بودند. این یعنی بعد از تابستان شروع کردند به کنکور خواندن
دانشگاه تهران برای پزشکی و بیوتکنولوژی و دانشگاه شریف برای مهندسی هایی مثل برق و مکانیک از قبول سهمیه مدال های نقره و برنز خودداری می کنند.
همه مزایای المپیاد برای رتبه های زیر 100 کنکور هم هست. تعدادی هم برای زیر 500 کنکور. مثلا دو رشته درس خوندن برای زیر 500 هم امکان پذیره.

و سخن آخر:
خودتون رو باور داشته باشید. متنو دوباره بخونید به مادرتون هم نشون بدید. بلند شید با لبانی خندان به زندگی نگاه کنید. زندگی همین است که پیش روی شماست. پستی و بلندی، خوب و بد. مهم این است که فهمیدید نقش اول زندگی تان هستید و این برای همه عمرتان کافیست.
شنبه 13 تیر 1394 03:14 ب.ظ
سلام من میخوام برم دوم دبیرستان ب نظرتون اول شیمی 2 3 4 رو کامل بخونم ینی همش رو بخونم یا اینکه اول همون فصل اایی ک گفتید رو بخونم؟
در ضمن من نمیخوام از رو کتاب درسی بخونم چون روی مفهوم کار نمیکنه میتونم از روی کتاب کمک درسی بخونم؟
علی شریفسلام
شیمی رو تا نصف پیش دانشگاهی بخونید کافیست. اگر کامل بخونید بهتره. اگر هم همون فصل ها رو بخونید حداقل هاست.
مشکلی نداره. کتاب های کمک درسی هم کمک می کنند.
پنجشنبه 11 تیر 1394 12:09 ب.ظ
وااااای.چه آرشیو بلند بالایی.سه روزه دارم میخونمش ولی تموم نمیشه.به نظرتون زمان زیادی از 9 خرداد نگذشته؟
علی شریف9 خرداد؟
شنبه 30 خرداد 1394 11:29 ب.ظ
منم با شما موافقم که هیچ چیز به اندازه ی المپیاد ارزش نداره ولی با احترام باید بگم اشتباهحساب کردید
نمره ی نهایی اصلا تبدیل به درصد نمیشه بلکه تراز می شه یعنی کسی که 18 گرفته چون نسبت به بقیه نمره ها متوسطه یه تراز پایین می گیره که1 به 3 با تراز کنکور میانگین گرفته میشه .
نهایت کلام این که نهایی خیلی مهم تر از چیزیه که شما میگی
علی شریفمنم با شما موافقم. چیزی که شما می گید مثل درصد های بالای هشتاد در کنکور است. آنجا نیز همین وضع است. اگر فرض بگیریم که هر دو از نمودار توزیع نرمال پیروی می کنند می شه گفت که با این تعبیری که نوشتم هم به نتیجه مشابهی دست خواهیم یافت.
پنجشنبه 28 خرداد 1394 03:46 ب.ظ
دوباره سلام...
خیلی ممنون
من شنیدم که مطالب دوره فرق میکنه با چیزایی ک تا الان برامرحله1و2 میخوندیم.اگه بخوایم این زمان المپ بخونیم باید چی بخونیم؟
و یه سوال دیگه..اگر فرضا المپیادو قبول نشدیم زمانمون هدر نرفته(این چند هفته اول تابستون رو میگم)؟اگ تستای زیست کنکورو بزنیم بهتر نیست؟
اگه بهترنیست و همون ریاضی پیش بهتره شماکتاب کمک آموزشی خاصی میشناسید که از روی اون کار کنیم یا همون کتاب درسی؟
علی شریفموضوعات دوره خاصند ولی دلیل نمیشه چیزایی که خوندید به درد نخوره. به درد خواهد خورد.
خیر اصلا به هدر نخواهد رفت شما اگر ریاضی پیش را کامل یاد بگیرید شاهکار کردید. شاهکاری که اگر کنکوری شوید خیلی به دردتان خواهد خورد.
کتاب درسی ریاضی پیش دانشگاهی بسیار زیبا نوشته شده است. کتاب تست هم هر چیزی گرفتید خوبه زیاد مهم نیست. زمان ما خیلی سبز و مهر و ماه فقط ریاضی پیش تجربی داشت. الان نمی دونم
پنجشنبه 28 خرداد 1394 10:47 ق.ظ
سلام.قطر ی سلول 50 میکرومتره اگه غلظت گلوکز 1میلی مول ،در این صورت تعداد مولکول گلوکز چه قد خواهد بود در این سلول کروی؟
2.چی کار کنم بربیوشیمی تسلط پیدا کنم؟.و من جواب هایی ک در میارم زیاد شبیه جوابهای آخر لنینجر نیست!
علی شریفشیمی دبیرستان را حداقل تا اندازه شیمی سوم بیاموزید. اگر می خواهید سریع تر بخوانید کتاب های آموزش شیمی مبتکران مناسبند. اگر تا پایان شیمی سوم را یاد بگیرید کلا ساده خواهند شد.
سه شنبه 26 خرداد 1394 08:17 ب.ظ
سلام آقای شریف
خبر دارید نتایجو هفته دوم تیر میزنن..؟
بنظرتون ما تا اون موقع چیکار کنیم؟کنکوریاالمپ؟
ممنون...
علی شریفبه نظر من با تمام قوا بشینید المپیاد بخونید.
ریاضی پیش رو هم اگر خوندید خیلی خوبه.
سه شنبه 26 خرداد 1394 02:27 ب.ظ
سلام یه سوال داشتم بچه های دوم هم
شانس مدال دارن اصلا اجازه شرکت دارند و اینکه اگر دوم هم باشیم و طلا بگیریم کنکور معافیم ؟ به نظر شما دوما می تونن مدال طلا بگیرن ؟
علی شریفبله بالقوه می توانند حتی تا جهانی هم بروند. اما در عمل باید بدانند باید بیش از دو برابر دیگران تلاش کنند.
شنبه 23 خرداد 1394 09:21 ب.ظ
سلام اقای شریف
منم میخام اینجا بنویسم!
اگ موافقید ک منم بیام بهم ایمیل بدید
علی شریفسلام
مطلبتان را بنویسید و از طریق فرم تماس با ما در بالای وبلاگ برام بفرستید. اگر مناسب بود به اسم خودتان در وبلاگ قرار خواهم داد.
شنبه 23 خرداد 1394 08:30 ب.ظ
پس کی جواب کامنت ها رو میدید خسته شدم!
علی شریفسعی می کنم که زود جواب بدم اما بدونید منم مشغله های خاص خودم رو دارم
در کل از این که معطل شدید عذرخواهی می کنم.
جمعه 22 خرداد 1394 03:35 ب.ظ
سلام آقای شریف برای محاسبه حجم یک سلول به فرض کاملا کروی ب قطر 50میکرومتر لازمه وقتی تو فرمول حجم کره میگذاریم اون رو (قطرش)رو ب سانتی متر تبدیل کنیم؟و اگه بخواهیم تعداد یک اندام را که اندازه اون 3.6نانومتر است مشخص کنیم آنوقت باید حجم سلول رو به حجم اندامک تقسیم کنیم یا اینکه فقط حجم رو بر اندازه اندامک تقسیم کنیم?منو ببخشید که توی پست سوالات کامنت نذاشتم آخه اون پست رو ندیدم.
علی شریفسلام
شما اگر واحدتون میکرون باشه حجم رو بر اساس میکرومتر مکعب به دست می یارید اگر هم سانتی باشه حجمتون می شه سانتی متر مکعب. مهم نیست چی انتخاب می کنید مهم اینه که تا آخر مساله از یک واحد استفاده کنید.
در مورد قسمت دوم هم باید بدونم 3.6 واحدش چیه. حجمه یا قطر. اگر فرض کنیم حجم باشه و ادامه سوال اول باشه. بهتره 50 سوال اول رو به نانو تبدیل کنیم. با اون حجم رو بر حسب نانومتر مکعب به دست بیاریم و بعد تقسیم بر 3.6 کنیم.
پنجشنبه 21 خرداد 1394 11:02 ب.ظ
سلام آقای شریف.من خیلی کند پیش میرم توی سه ساعت فقط 15 صفحه گایتون میخونم منو راهنمایی کنید لطفا!!!
علی شریفسلام
خیلی خوبه. حتی بالاتر از انتظاره. همین رو اگر به مدت دو ماه ادامه بدهید، گایتون تمام خواهد شد.
انتظار نداشته باشید که یک شبه کتاب به این بزرگی را تمام کنید.
آهسته و پیوسته ...
چهارشنبه 20 خرداد 1394 01:30 ب.ظ
سلام. میشه لطفا یک پست در مورد افزایش سرعت خوندن و دقت بذارید!
علی شریفسلام
باشه. در موردش فکر می کنم
سه شنبه 19 خرداد 1394 04:37 ب.ظ
آخه من زیست رو خیلی دوست دارم و میخوام تقریبا همه چیزش رو بدونم!بنابراین میخواستم این سوال رو ازتون بپرسم!و تاحدی مطمعنم ک این سوال توی المپیاد نخواهد اومد ولی دوس دارم این چیزها رو بدونم.همین!
علی شریفخیلی خوبه ولی خب این چیزا خیلی مقدمات می خواد.
دوشنبه 18 خرداد 1394 12:24 ب.ظ
سلام...آقای شریف دیدید بارسا برد؟!؟!اونم(3-1)هنوز سر شرطتون هستید؟!
یه سوال:کلاس های تابستون برگزار میشه دیگه نه؟؟؟!!
علی شریفسلام
بله خب. یه بستنی طلبتون
پیگیری باید از طرف شما و مدرستون باشه. اگر می خواهید مطمئن بشید زودتر پیگیری کنید.
یکشنبه 17 خرداد 1394 04:13 ب.ظ
یکم توضیح بدید که مثلا اولی ها تا الان اگه چه چیزایی رو خونده باشن خوبه یا این اینکه اولی هایی که می شناسیدشون چه چیزایی خوندن
ممنون
شنبه 16 خرداد 1394 02:27 ب.ظ
سخت در اشتباهید اگر وقت کردی پیش یک مشاور کنکور سر بزنید به صحبت های شما می خندد
علی شریف: منم قبول دارم که به این سادگی نیست. اگر هم کامل برید سراغ چگونگی تاثیر و این جور چیزا تاثیری فراتر از این نخواهید یافت. این مثال ساده شده است. همه باید نهایی را جدی بگیرند.
مهم این است که بدانید با داشته هایتان می توانید نهایی تان را در جلسه کنکور جبران کنید.
پنجشنبه 14 خرداد 1394 11:12 ب.ظ
سلام آقای شریف
چطور میتونم از روی یک نوار قلب بیمار، جریان ضایعه اش رو رسم کنم؟
علی شریفسلام
انتظار دارید بشه اینجا توضیح داد؟!!
کتاب الکتروکاردیوگرام به زبان ساده هست که خوب توضیح داده.
یه سوال: چرا احساس می کنید باید چنین چیزی را یاد داشته باشید؟!
پنجشنبه 14 خرداد 1394 04:20 ب.ظ
من الان دارم نهایی هارو میدم و یكم ناراحت بودم سر همین مساله!! ولی دستتون درد نكنه این متن خیلی خوب بود قوت قلب داد
در كل بازم ممنون واسه وبلاگتون تو این١،٥ سال المپیاد خوندنم خیلی مفید بود
امیدوارم در تمام مراحل زندگیتون موفق باشید
علی شریفامیدوارم شما نیز در تمام مراحل زندگی تان موفق باشید. منتظر ارسال نظرات و پیشنهادات و تجربه هایتان برای بچه های این وبلاگ هستیم. این تنها چیزی است که دوستان بازدید کننده این وبلاگ انتظار داریم.
ممنون از لطفتون
سه شنبه 12 خرداد 1394 09:04 ب.ظ
سلام. من مثلا وقتی کتاب دوم دبیرستان رو تموم کردم برای اینکه بدونم کاملا بلدمش سوال تستی حل کنم؟با توجه به این که بیشتر تستیا واسه کنکورن.یا تشریحی؟
علی شریفراه المپیاد از روی کنکور رد می شود. کنکور را در جیب داشته باشید تا به المپیاد برسید/.
سه شنبه 12 خرداد 1394 06:17 ب.ظ
منم باامیر موافقم
علی شریفمنم همین طور :)
سه شنبه 12 خرداد 1394 03:27 ب.ظ
ببینید اصلا اینجوریا نیس این 25 درصد که اینطوری حساب نمیشه
خلاصه بگم یه چهارم تراز امتحان نهایی تون بعلاوه سه چهارم تراز کنکورتون میشه تراز کلتون!!!!!
البته موافقم که واقعا بین 18 تا 20 نباید زیاد حساسیت داشته باشیم چون بهرحال کنکور تاثیرش بیشتره!!!
ممنون از متن مفیدتون
علی شریفمی دونم . این متن بسیار ساده شده است. مهم این است که بدانید می توانید تو کنکور جبران کنید. بسیار بیشتر از اون جیزی که تصورش رو بکنید.
سه شنبه 12 خرداد 1394 11:16 ق.ظ
خیییلی ممنون...
علی شریف
سه شنبه 12 خرداد 1394 11:08 ق.ظ
موفق باشید
علی شریفممنون
دوشنبه 11 خرداد 1394 06:31 ب.ظ
امتحاناتتون تموم شده؟؟
(فضولم من)
علی شریفما دیگه مثل بقیه امتحان نداریم. کلاس هامون کورسی شده. حدود 3 هفته کلاس داریم، یه هفته فرجه و دو روز هم امتحان. بعدش یه کورس دیگه. تا آخر مرداد هم همین طور خواهد بود.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :