تبلیغات
تجربه های یک المپیاد زیستی دوره چهارده - منابع المپیاد زیست شناسی
 
تجربه های یک المپیاد زیستی دوره چهارده
درباره وبلاگ


با سلام خدمت شما المپیادی های عزیز

اوایل کار فکر می کردم که وقتی دارم المپیاد می خونم فقط باید علم زیست شناسی رو یاد بگیرم. اما انتهای کار فهمیدم که المپیاد هم فقط علم نیست، راه و روش دارد. مطالب این وبلاگ تجربه هایی است که من در این 2 سال فهمیده ام و امیدوارم که این کار باعث شود دانش آموزان هم اشتباه های من را تکرار نکنند و هم در سطح بالاتری به مطالعه المپیاد بپردازند. قطعا خیلی دردآور است که تفاوت در نتیجه ها تابع چیزی غیر از تلاش نباشد.
sharifa911@mums.ac.ir

اونایی که فکر می کنند اهداف این وبلاگ با افکارشون همخونی داره می تونند به هر نحوی که می تونند به گسترش اینجا کمک کنند. بعضی از زمینه های همکاری که الان به فکرم می رسه: پاسخ دهی به سوالات علمی و غیرعلمی، انتقال تجربه های آزاد، برنامه نویس وبلاگ و سایت، کمک های مالی برای طراحی سایت، ایده پردازی و اضافه کردن امکانات جدید و سایر چیزهایی که مطمئنم به ذهن خلاق شما خواهد رسید.
قبلا هم گفتم الان هم می گم، المپیادی بودن، مدال داشتن نیست. همه جوره مشتاق حضورتون هستم. حضور با اسم مستعار هم مانعی نداره.

مدیر وبلاگ : علی شریف
سه شنبه 30 دی 1393 :: نویسنده : پارمیدا پورولی

علی شریف هستم(البته با حساب خانم پورولی) بسیار خرسندم که همراه نویسنده جدید وبلاگمان هستیم. متن زیر، نوشتاری ارزشمند درباره منابع المپیاد زیست شناسی از زبان یکی از المپیادی های دوره 16 هست که به ایمیل من ارسال کرده بودند. ایشان در متن زیر منابعی را که مهم می دانستند ذکر کرده اند و این که شما کدام یک را برای مطالعه انتخاب می کنید، کاملا وابسته به خودتان است. این جا برای ارائه تجربیات مختلفی است که می تواند راهنمای شما باشد نه مشخص کننده آنچه باید بخوانید. البته این اختیار از ویژگی های ذاتی المپیاد است و به داشتن آن افتخار می کنیم/. 

زین پس نوشته های ایشان را با حساب خودشان خواهیم دید. از طرف خوانندگان وبلاگ هم حضور خانم دکتر پورولی را در وبلاگ گرامی میداریم.


منابع المپیاد زیست شناسی (قسمت اول)

آغاز سخن یاد خدا باید کرد                         خود را به امید او رها باید کرد

ای با تو شروع کارها زیبا تر                        آغاز سخن تو را صدا باید کرد

سلام دانش پژوهان با انگیزه...خداقوت...

مدت ها بود که دوست داشتم من هم در این وبلاگ مشارکتی داشته باشم.به همین علت،به دنبال یک عنوان مناسب برای گذاشتن پست برروی وبلاگ بودم تا این که تصمیم گرفتم یک لیست نسبتاً !کامل از منابع مفید المپیاد زیست شناسی تهیه کنم و توضیحاتی در ارتباط با هر کدوم ارائه بدم(البته تا حدی که تجربه اندکم یاری کنه!).البته توپست های قبلی آقای شریف توضیحاتی در ارتباط با منابع دادن اما فکر می کنم برای من که تازه کار هستم،به عنوان پست اول موضوع مناسبی باشه.لازم میدونم همین جا اشاره کنم ترتیبی که برای مطالعه دروس نوشتم صرفاً نظر من هست و ممکنه اساتید پیشنهاد های بهتری داشته باشن... .در ادامه اسامی کتاب های زیادی آورده شده و هدف این پست آشنا کردن شما با کتاب هایی هست که برای المپیاد زیست شناسی مفید هستن.اما این نکته به این معنی نیست که لازمه همه ی این کتاب هارو مطالعه کنید و در نتیجه باعث بشه که با دیدن اسم این همه کتاب بترسید که کی و چجوری قراره این کتاب هارو بخونید .بلکه هدف کمک به شما و افزایش انگیزه ی شماست.

المپیاد زیست شناسی شاخه های متعددی داره که از اون ها میشه به موارد زیر اشاره کرد:

1)فیزیولوژی                  2)بیوشیمی                    3)سلولی و مولکولی                   4)ژنتیک

5)اکولوژی:1-اکولوژی عمومی          2-اکولوژی جمعیت           3-اکولوژی رفتار(رفتار شناسی)

6)گیاهی:1-آناتومی گیاهی                2-فیزیولوژی گیاهی

7)تکامل                                             8)سیستماتیک

...


به احتمال زیاد در ارتباط با منابع المپیاد زیست شناسی بیشتر اسم کتابای کمپبل و سولومون به گوشتون خورده. این کتاب ها ازجمله کتاب های زیست شناسی عمومی هستن که در واقع اجتماعی از شاخه های گفته شده اند(البته به صورت ابتدایی) و زمینه ی آشنایی با بحث های تخصصی تر رو برای ما فراهم میکنن.یه نکته این وسط اضافه کنم:اگه براتون سوال پیش اومده که کمپبل بهتره یا سولومون باید بگم که هردو کتاب های بسیار خوبی هستن اما خود من و بسیاری از اساتیدم کمپبل رو ترجیح میدیم...چرا؟اولا باید بگم که کتاب کمپبل مرجع از جمله کتاب هایی هست که منبع المپیاد جهانیه و به همین علت یک منبع باارزش هست و در عین حال متن آسون و جالبی داره تا بتونه با دانش آموزانی از سراسر جهان ارتباط برقرار کنه...به هر حال اگر هدف شما المپیاد جهانی باشه یه روز مجبور میشین این کتاب رو بخونین.اما کتاب بیولوژی سولومون هم منبع بسیار خوب و کاملیه.پس یک توصیه دارم:اگر تابه حال کتاب های زیست شناسی عمومی رو تهیه نکردین بهتره که کتاب بیولوژی کمپبل مرجع رو خریداری کنین اما اگر قبلا کتاب های سولومون رو خریداری کردین اصلا نگران نباشین.کتاب بسیار خوبیه و دیگه لازم نیست کتاب های کمپبل رو بخرید.

در همه ی شاخه های زیست شناسی ،اول باید بریم فصل های مربوطه رو از کتب زیست شناسی چهار سال دبیرستان و بیولوژی کمپبل خوب خوب یاد بگیریم و بعدش از کتاب های تخصصی تر دنبالشون کنیم.دقت کنید که خوندن کتاب های وزارتی هم بسیاربسیار مهمه.خودتون میدونین که یکی از منابع اصلی طرح سوال باشگاه کتب وزارتی (همون کتب زیست شناسی دبیرستان) هست.علاوه بر این برای فهم عمیق دروس،بهتره اول از کتابای آسونی مثل کتب دبیرستان شروع کنیم تا بعدش بتونیم خوب و با کیفیت بهتر والبته اعتماد به نفس بیش تر کتاب های سخت تر رو یاد بگیریم.

خوب،الآن به طور جداگانه به مطالعه هر کدوم از شاخه ها می پردازیم:

1)فیزیولوژی:فیزیولوژی علم مطالعه ی چگونگی کارکرد اندام ها ودستگاه های بدن هست.برای فیزیولوژی بعد از این که فصول مربوطه رو از کتاب وزارتی و کمپبل مطالعه کردین،به منبع اصلی فیزیولوژی مراجعه کنید،یعنی کتاب فیزیولوژی پزشکی گایتون/هال(عمدتا فقط جلد اول برای المپیاد لازم هست...).از این کتاب فصول مربوط به غشا،عصب،عضله ،قلب،گردش خون ،کلیه،تنفس و کمی از بخش گوارش مهم هستن.اون اواخر کار که یه المپیادی حرفه ای شدین،میتونید برای خوندن فصل های مهم به کتاب فیزیولوژی برن اند لوی(Berne & Levy)(انتشارات اندیشه رفیع)هم مراجعه کنید.یادتون باشه فیزیولوژی مبحث بسیار مهمیه و باید بر فصول اشاره شده از گایتون تسلط کامل داشته باشین.البته در این مبحث حل سوال زیاد بسیار کمک کنندست.

2)بیوشیمی:بیوشیمی شامل دو قسمت میشه:بخش ساختار و بخش متابولیسم.

در بخش ساختار از مفاهیم پایه ای بیوشیمی به علاوه ساختار آمینواسید ها و پروتئین ها ،آنزیم ها و کارکردشون،کربوهیدرات ها،لیپید ها ،نوکلئیک اسید ها و...بحث میشه. بهتره این بخش از کتاب بیوشیمی لنینجر (Lehninger) خونده بشه .بخش متابولیسم هم چند فصل مهم داره که شامل فصل های گلیکولیز و گلوکونئوژنز،چرخه ی اسید سیتریک،واکنش های وابسته به نور فتوسنتز،چرخه ی کالوین و متابولسم اسیدچرب میشه.بخش متابولیسم رو از کتاب بیوشیمی استرایر (Stryer)بخونید بهتره.مبحث بیوشیمی هم با حل سوال براتون بسیار آسون خواهد شد.لازمه که بگم سعی کنید قبل از مرحله دو سوالات آخر فصل کتاب بیوشیمی استرایر رو حل کنید.

3 )زیست شناسی سلولی و مولکولی:زیست شناسی سلولی رو توصیه میکنم از کتاب زیست شناسی سلولی آلبرتس (انتشارات خانه زیست شناسی) شروع کنید.اگر وقت کافی برای مطالعه داشتید(اگر سعی کنید مطمئناً به دست میاد فقط کمی از علاقه به موبایل،وایبر،لاین،تلویزیون و... کم کنید و به علاقه به مطالعه بیفزایید! ) کتاب زیست شناسی سلولی لودیش(Lodish) کتاب بهتری هست و سطح برتر و بالاتری نسبت به آلبرتس داره و به نظر من کمک بیشتری بهتون میکنه .درصورت داشتن زمان،میتونید بعداز مطالعه آلبرتس،لودیش روهم مطالعه کنید.ترجمه این کتاب موجود هست (انتشارات اندیشه رفیع)اما اصل کتاب به زبان انگلیسی هست و اگه قبلا ترس رو کنار گذاشتین و خوندن کتابای تکست رو شروع کردین میتونین اصل کتاب رو به زبان انگلیسی مطالعه کنید.کتابThe cell مثل لودیش کتاب بسیار خوبیه و میتونید به جای لودیش به سراغ اون هم برید.البته کتاب آلبرتس میتونه برا المپیادتون کافی باشه به شرط این که خوب خونده بشه. مطالعه کتب دیگه صرفاً یک توصیه بود !!!این هم باید اضافه کنم کتاب  زیست شناسی سلولی و مولکولی آقای محمدحسین امیری هم کتاب واقعا خوبیه و به خصوص برای حل سوال میتونید به این کتاب مراجعه کنید.                                          

4)ژنتیک :برای مبحث ژنتیک طی کردن گام های زیر میتونه بسیار مفید باشه:

1-خوندن بخش ژنتیک کتاب وزارتی (یعنی فصل های 5و6و7و8 کتاب وزارتی سوم دبیرستان) 2-خوندن این بخش از یک کتاب زیست عمومی مثل کمپبل مرجع

3-مطالعه کتاب ژنتیک از دیدگاه حل مسئله نوشته آقای ساسان امینی(انتشارات اندیشه سرا) و تسلط کامل بر این کتاب.در این مرحله خوندن کتاب ژنتیک آقای شاه نظر نژادخالصی از انتشارات فاطمی  هم میتونه بسیار مفید باشه.اگر بخوام یک منبع هم برای حل سوال معرفی کنم،کتاب مفاهیم ومسائل ژنتیک نوشته ویلیام ر.ولنیتز و ترجمه حمیده علمی غروی(انتشارات فاطمی) میتونه کمک کننده باشه...البته امیدوارم فکر نکرده باشین که خوندن همه ی این کتاب ها ضروریه ...این مسئله بسیار به سطح شما و البته میزان تلاشتون بستگی داره. ممکنه حتی یک یا دومورد ازکتاب ها در مبحث ژنتیک براتون کافی باشه اما وظیفه من در این پست این هست که شما رو با کتاب های مفید آشنا کنم...

4-یه چیزی رو کاملا صادقانه بگم:اگر برای من زمان به عقب برگرده و دوباره زمانی برای مطالعه ژنتیک داشته باشم حتما سعی میکنم فرصتی رو برای مطالعه کتاب ژنتیک گریفیتس (Griffiths)فراهم کنم .فکر میکنم به چند دلیل این کتاب برروی من بسیار تاثیر گذار بوده:استاد ژنتیکی که در دوره داشتیم بسیار این کتاب رو قبول داشتن و از روی این کتاب درس میدادن و از این کتاب امتحان گرفتن(اون امتحان باعث شد که علاقه من به این کتاب جاودانه بشه!!! ).در دوره تابستانه شاهد تسلط همکلاسیم بودم که گریفیتس رو مطالعه کرده بود.و در آخر خودم با کتاب آشنا شدم و دیدم که واقعا میتونه خلا های علمی من رو پر کنه...اما متاسفانه دیگه وقتی نداشتم که بخوام اون کتاب رو به درستی مطالعه کنم... .از اونجایی که ترجمه خوبی از این کتاب در دسترس نیست باید اون رو به زبان انگلیسی مطالعه کرد .

5)اکولوژی:1-اکولوژی عمومی:این بخش مفاهیم پایه ای اکولوژی یا همون بوم شناسی رو مطرح میکنه و کمپبل مرجع تا حد خوبی این قسمت رو پوشش میده...

2-اکولوژی جمعیت:این مبحث از مهمترین مباحث اکولوژی هست و یه کتاب داره که کتاب مهمیه:کتاب الفبای اکولوژی جمعیت تالیف آقای کوشاپایداری انتشارات دانش پژوهان جوان.

3-اکولوژی رفتار:مبحث رفتارشناسی از شیرین ترین مباحث المپیاد هست ویک کتاب جالب و دوست داشتنی داره:کتاب مقدمه ای بر اکولوژی رفتارتالیف کربس و دیویس انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد.این بخش از مباحثی به حساب میاد که زیاد سخت نیست و اگه اصول استدلالیش رو بلد باشین به راحتی میتونین سوالاتش رو حل کنید.پس از دستش ندید!

6)زیست شناسی گیاهی :1-آناتومی گیاهی:برای تسلط بر آناتومی گیاهی بعد از مطالعه فصول گیاهی کتب دبیرستان و فصل های مربوطه از کمپبل چند تا کتاب خوب وجود داره که مطالعشون میتونه کمک زیادی بکنه.یکی کتاب زیست شناسی گیاهی رُست (از انتشارات فاطمی)هست که میتونین فصلای برگ ،ریشه،ساقه،گل،میوه،دانه وبازدانگانش رو مطالعه بکنید که از بین این فصل ها برگ ،ریشه و ساقه مهمتر هستن.یکی دیگه از کتاب های خوب کتاب الفبای گیاه شناسی نوشته ی آقای محمدصادق پورجعفری از انتشارات دانش پژوهان جوان هست که با توجه به حجم کمش میتونید تو مدت زمان کمی بخونیدش..اگه بخوام کتابی رو از قلم ننداخته باشم باید بگم کتاب زیست گیاهی خانم الهه علوی از انتشارات فاطمی هم کتاب خوبیه.در کل دیدن برش های گیاهی به مبحث آناتومی کمک زیادی میکنه.2-فیزیولوژی گیاهی:بهترین منبعی که برای فیزیولوژی گیاهی وجود داره کتاب فیزیولوژی گیاهی تایزوزایگر (انتشارات جهاددانشگاهی مشهد)هست وهمون طور که میدونید یکی از مهم ترین مباحثش ،مبحث فتوسنتزه.سعی کنید حداقل از این کتاب سه فصل مربوط به فتوسنتز رو مطالعه کنید.

7)تکامل:این بخش رو از کمپبل مرجع بخونید کافیه.

8)سیستماتیک:این بخش مربوط به طبقه بندی موجودات زنده میشه و کمپبل انگلیسی اون رو به خوبی پوشش میده.

یک نکته خیلی مهم!:پس از مدتی که مطالعه دروس رو شروع کردید وبه یک آشنایی نسبی رسیدید باید به سراغ سوالات المپیاد های سال های قبل برید تا ببینید چه جوری از مباحثی که مطالعه کردید سوال میاد.این سوالات به صورت کتاب جمع آوری شده و میتونید کتابش رو تهیه کنید. در پاسخ نامه ی این سوالات،درس نامه هایی گردآوری شده که بسیار بسیار بسیارمفید هستن. در المپیاد زیست شناسی ،از اونجایی که بیش تر قدرت استنتاج و استدلال دانش آموزان مدنظر طراحان قرار داره،حل سوال بسیار کمک کنندست.انشاالله در پست های دیگه در ارتباط با مباحث مربوط به دروس دیگه (مثل ریاضی،شیمی و...!) که به المپیادزیست شناسی کمک میکنه صحبت میکنیم.با آرزوی موفقیت برای شما .

موفق باشید

التماس دعا

پارمیدا پورولی

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 13 دی 1396 06:22 ب.ظ
سلام.من چهار دور کمپبل رو خوندم همین طور فصل های غشا عصب عضله و قلب گایتون ، گردش خون برن و لوی، فصل هایی از گیاهی رست و فصل هایی از کتاب آلبرتس رو.و سوال های ژنتیک تقریبا زیادی رو حل کردم و دارم تست های المپیاد های سال گذشته رو می زنم.و هیچ مدرسی هم نداشتم.می خوام بدونم که آیا شانسی برای قبولی در مرحله اول دارم یا نه؟ لطفا جواب بدین، ممنون.
دوشنبه 11 دی 1396 11:02 ق.ظ
سلام خسته نباشید من کلاس یازدهم و کمپبل قسمتی از بیوشیمی گایتون و رفتار شناسی بوم شناسی و گیاهی خانم علوی رو خوندم قسمتی هم از الفبای اکولوژی خوندم می خواستم ببینم ایا شانس قبولی توی مرحله دو رو دارم یا نه؟

یکشنبه 2 مهر 1396 04:32 ب.ظ
من پایه هشتم فرزانگان سه هستم به نظرتون الان برای شروع به خواند المپیاد کنم خوبه
سه شنبه 7 شهریور 1396 02:43 ب.ظ
سلام بهترین کتاب ها برای المپیاد زیست کدوما هستن؟ من دانش آموز دهم تجربی هستم آیا کلاس برای المپیاد واقعا لازمه
لطفا جواب بدید
ممنون
یکشنبه 21 خرداد 1396 07:04 ب.ظ
سلام.من کلاس دهم هستم.برا مرحله ی اول المپیاد کدوم جلدهای کمپبل رو باید خونید؟
لطفا راهنمایی کنید
یکشنبه 21 خرداد 1396 06:59 ب.ظ
سلام.من کلاس دهم هستم.برای شروع تست زدن از چه کتابی باید استفاده کنم ؟
لطفا راهنمایی کنید .ممنون


شنبه 20 خرداد 1396 03:20 ب.ظ
سلام.من کلاس دهم هستم.برای شروع تست زدن از چه کتابی باید استفاده کنم ؟
لطفا راهنمایی کنید .ممنون


شنبه 4 دی 1395 08:02 ب.ظ
سلام.برای المپیاد باید چه کتاب هایی رو خوند؟کتاب کمپبل جلو3و5و6را باید خوند یا همه 10 جلد را؟آیا باید سولومون،گایتون و... را خوند یا نه؟و سوال آخر فقط از زیست سوال میاد دیگه آره؟از شیمی و...که نمیاد؟لطفا زودتر جواب بدید.ممنون.
پنجشنبه 2 دی 1395 02:10 ب.ظ
با سلام.
من دانش اموز پایه دهمی هستم.الان به دانشگاه تهران فک میکنم و فقط برای اون تلاش میکنم.از طرفی دوست دارم توی المپیاد مقام بیارم که بتونم مستقیم برم تهران بدون کنکور.ولی میدونم تلاشم کمه.درسامون هم زیادی سنگین هستش و وقت منم کم.میخواستم یه چیزی بهم پیشنهاد کنین که بتونم المپیاد مقام بیارم.لطفا اگه میشه یه برنامه یا منابع های معتبر بهم معرفی کنید.
با تشکر
پنجشنبه 6 آبان 1395 11:05 ب.ظ
سلام 2سوال داشتم من سال اولی ام اول اینکه میخواستم بدونم خوندن بخش پیوند های گلوکوز .فروکتوز...(خطی حلقه ای)لازمه؟و اینکه خوندن جلد 1لنینجر برای مرحله 1و2کافیه یا جلد 2هم باید خوند؟
مریم یوسفی اصل بله لازمه تا حد خوبی
جلد یک لنینجر بخش ساختار هست و جلد دو‌متابولیسم که بخش اعظم جلد یک و چند فصل از حلد دو لازمه که البته توصیه میشه متابولیسم استرایر رو به جاش بخونید
سه شنبه 9 شهریور 1395 03:56 ب.ظ
سلام.از کتاب گایتون فصل دستگاه عصبی از جلد دو رو لازم نیست بخونیم؟
مریم یوسفی اصل: خیر
پنجشنبه 7 مرداد 1395 03:55 ب.ظ
سلام خدمت اساتید عزیز .
راستش یه سوالی داشتم . توی مبحث گیاهی بعد از کمپبل به نظرتوک بهتر نیست بریم سراغ ریون و بعد از ریون کتاب خانم علوی رو بخونیم ؟
علی شریفسلام
کتاب خانم علوی حجم پایینی داره، چیزی رو بشه زود تموم کرد رو بهتره زودتر بخونیم
دوشنبه 7 تیر 1395 08:44 ب.ظ
سلام. ممنون از متن مفیدتون. بنظرتون برای تلمپیاد کلاس نری میتونی تنهاایی بخونی؟
علی شریف: سلام
بله می شه. فقط باید بپذیریم که کارتون سخت تر خواهد بود و نیاز به پشتکار بیشتری داره.
پنجشنبه 3 تیر 1395 08:37 ب.ظ
سلام كدوم جلد های كمپبل ضرورین؟!
علی شریفهمه !!!
پنجشنبه 29 بهمن 1394 07:24 ق.ظ
من فقط زیست خودمو خوندم.نه سولومون نه چیزه دیگه!!!حتی امروز اسم کمپبل رو تو اینترنت دیدم ولی خب روی زیستم تسلط کاملو دارم و ان شاالله قبولم.موج مثبت
علی شریفان شا الله
آفرین به شما
پنجشنبه 19 آذر 1394 09:12 ب.ظ
سلام.
من دانش آموز پایه نهم هستم و تا الان:
جلد اول مکپبل و سولومون
جلد کمپبل تا سر فتوسنتز
جلد چهارم سلومون از قسمت بافت جانوری تا سر حس و حرکت
شیمی2 و شیمی 3
یه کم از سوالای دوره قبل رو خوندم و جواب دادم
ژنتیک شاهنظر رو دارم و فصل اولشو تموم کردم.
آقای شریف می خواستم یه نظم به برنامم بدید
ممنون
علی شریفسلام
تا الان گه خیلی خوب پیش اومدی. مخصوصا خوندن شیمی ها خیلی بهت کمک خواهد کرد. به خوندن کمپبل و سولومونت ادامه بده. وقتی این ها تموم شدند اون وقت می تونی بری سراغ کتاب های تخصصی تر.
این وسط هم اگر فرصت کردی می تونی بقیه کتاب های آمادگی مرحله اول انتشارات فاطمی رو بخونی.
چهارشنبه 14 مرداد 1394 12:07 ق.ظ
سلام
به نظرتون با خوندن کتابای تکست وقتمون تلف نمیشه؟قبول دارم که سرعتمون رفته رفته بیشتر میشه ولی فکرکنم با یه کتاب فارسی بهتر میشه نتیجه گرفت!
شما خودتون کدوم کتاب(کمپبل تکست یا ترجمه) رو خوندید؟
علی شریفسلام
این که به مرور به تقویت مهارت خوندن متون انگلیسی تون بپردازید خیلی خوبه. این مساله ای جدا از خوندن مطالب هستش.
چهارشنبه 27 خرداد 1394 08:11 ب.ظ
با عرض سلام و روز به خیر.یه سوالی داشتم،شما برای زیست جانوری بعد از کمپبل مرجع چه کتابی رو پیشنهاد می کنید؟و یه سوال دیگه:به نظر شما از بین موضوعات مختلف(ژنتیک،زیست گیاهی،بیوشیمی،فیزیولوژی و...)کدوم مباحث در اولویت هستند؟ممنون میشم اگه پاسخ بدید.
علی شریفتوصیه خاصی نمی کنم. شما سری به سوالات بزنید ببینید کدام قسمت ضعف دارید. به تقویت همان جا بپردازید
درسهای فیزیولوژی گیاهی و ژنتیک حجم کاری بالاتر و نمره آور تر است
سه شنبه 26 خرداد 1394 08:46 ب.ظ
کتاب های انگلیسی رو دقیقا باید به چه روشی خوند؟؟؟لطفا توضیح کامل بدهید.
علی شریفبا یک پاراگراف شروع کنید. لغت های جدید رو یاد داشت کنید و یاد بگیرید. به مرور پیش بروید. بعد از یادداشت کردن حدود 1000 لغت دیگر به ندرت لغت جدیدی می بینید. انتظار نداشته باشید از همان ابتدا آسان باشد. البته اگر روزی یک ساعت وقت بگذارید می توانید انتظار داشته باشید در یک ماه به سرعت مناسبی برسید که راضی کننده باشد
آهسته و پیوسته
سه شنبه 26 خرداد 1394 08:37 ب.ظ
به نظر شما کتاب the cell که ترجمه نشده چه طوره؟در چه سطحیه؟ایا از لودیش سنگین تره؟اگه بخونیمش خوبه؟
علی شریفسطحش بالاست و با لودیش رقابت می کنه. در مواردی بالاتر هم هست.
فکر نمی کنم نیازی باشه. البته من نخوندمش.
دوشنبه 25 اسفند 1393 08:30 ب.ظ
سلام و تبریک نوروز به آقای شریف و دیگر نویسندگان

با وجود منابع بسیار طولانی که هر کدومش حجم 700 صفحه ای داشته باشه,من گیج شدم و تا یه لیست جلوم نباشه نمیتونم مطالعه کنم.
اگه لطف کنین مهم ترین کتاب ها و برترینشون رو بفرمایید واقعا ممنون میشم.
مرسی.خدانگهدار
شنبه 23 اسفند 1393 05:24 ب.ظ
پس جلد چند ؟ ( برای تکامل و سیستماتیک )
علی شریفجلد چهار
پنجشنبه 21 اسفند 1393 07:23 ب.ظ
ببخشید آقای شریف کمپبل مرجع یعنی دقیقا" کدوم کتاب کمپبل ؟
اونی که عکس قورباغه داره ؟
علی شریفاونی که عکس قورباغه نداره
یکشنبه 10 اسفند 1393 02:05 ب.ظ
سلام. خانم پورولی
یک سوال داشتم.
واقعا نیازی نیست قسمت های مربوط به حواس و سیستم عصبی رو خوند؟
اندوکرین چی؟
پارمیدا پورولیسلام.این ها مباحثی هستن که به صورت ابتدایی وزارتی و کمپبل پوشششون میده...اگر تونستید تو الویت های بعدیتون میتونید اول یه نگاهی به اندوکرین و بعدش به بعضی از بخش های سیستم عصبی و حواس بندازین....یعنی به نظر من تو اولویت های خیلی خاص قرار نمیگیرن...مثلا خود من یادمه از مبانی فیزیولوژی بخش حواس و مغز رو خوندم....
پنجشنبه 30 بهمن 1393 07:28 ب.ظ
سلام ببخشید یه سوال.با8تاسوال زده میشه امیدوار به قبول شدن بود؟
پارمیدا پورولیسلام .شاید خب به صورت حدودی میشه گفت کف چنده...اگه خواستین میشه حدودی فهمید ولی اگه نظر منو میخواین براتون مهم نباشه...چون به موقش معلوم میشه...به تلاشتون ادامه بدین
پنجشنبه 30 بهمن 1393 05:48 ب.ظ
سلام میشه دوستانی که آزمون دادند جواب سوالات دلتا جی رو بگویند؟ لطفن!
دوشنبه 27 بهمن 1393 01:46 ب.ظ
چرا سوالا رو جواب نمیدین؟؟؟؟ دو سه روز مونده به آزمون خوب استرس داریم دگ شما جواب مارو که نمیدن آدم نمیدونه چیکار
پارمیدا پورولیسلام بچه ها من یه عذر خواهی خیلی خیلی بزرگ باید بکنم ...ازون جایی که تازگی به جامعه پزشکی وارد شدم !!و خوابگاهمون هم تا مدتی اینترنتش مشکل داشت نتونستم پیگیر باشم
دوشنبه 27 بهمن 1393 01:43 ب.ظ
سلام .
میخاستم بدونم به طور کلی اگه دوره های چند سال اخیر رو برای مرحله یک بین 35-45%بزنیم خوبه؟؟؟؟
مثلا من دوره 14رو زدم 36% یکم کم نیس ؟؟؟؟؟
فائزه شریفیدوست عزیز،نیاز نیست برای مرحله اول اینقدر استرس داشته باشید،مرحله اول اونقدر قبول شدنش اسونه که حتی جلبک هم قبول میشه،بخاطراینه که چون تعداد زیادی میگیرن کف خیلی میاد پایین،حتی یه سری افراد زیادی شانسی قبول میشن...از شهرما چندنفر جلبک از مدارس شووت که اصلن نمیدونستن المپیاد چیه مرحله اول رو قبول شدن چون کف پایینه،پس بجای اینکه نگران قبول شدن یا نشدن باشید تمرکزتون رو بذارید رو کسب یه درصد خوب،که با یه درصد خوب قبول شید نه نزدیک به کف..باز هم بستگی به تصمیم باشگاه مبنی براینکه چند نفر بگی ن داره.مثلا دوره 15 خیلی کم قبول کردن برا مرحله اول که کف یهو رفت بالا،ولی 16 و 17 دوباره زیاد گرفتن،بعید میدونم امسال مثل دوره 15باشه،یعنی نگران نباشید!!
شنبه 25 بهمن 1393 12:52 ق.ظ
ببین ی سری چیزا رو قاطی کردی....دلتا جی فقط نشون میده ک واکنش خود ب خودیه یا نه....نشون نمیده که واکنش گرما گیره یا گرما ده چرا؟؟؟چون تو فرمول دلتا جی داریم دلتاH منهای Tدر دلتا S....این یعنی اینکه ما میتونیم واکنشی داشته باشیم که توش دلتا H مثبت(گرما گیر)باشه ولی دلتا Gمنفی باشه...چ طوری؟؟؟؟خوب معلومه...باید دلتا S مثبت باشه و مقداری داشته باشه که وقتی در منفی T ضرب میشه مقدار منفی تولید کنه ک قدر مطلقش از مقدار دلتاH بزرگتر باشه.....در این صورت دلتا G منفی میشه و واکنش خود ب خودی....اوکی؟؟؟؟...اینکه گفتی واکنش خود ب خودیه و بدون دریافت انرژی رخ میده هم اشتباهه ...حالا چرا؟؟چون ما واکنش داریم که خود به خودیه(دلتا جی منفی)ولی برای انجام شدن و اغاز شدن واکنش باید حتما بهش انرژی فعال سازی بدی وگرنه انجام نمیشه....این مسایل برات جا نمیفته مگر اینکه شیمی دبیرستان کامل بخونی و تعدادی سوال شیمی هم حل کنی تا خوب تو مغزت جاسازی بشه مفاهیم....بدون این کارا شراغ بیوشیمی نرو ک توش گیر میکنی....یاعلی
جمعه 24 بهمن 1393 12:52 ب.ظ
سلام. یه سوال دیگه!
ایا امکان نداره یه گروه فسفات از ADP جدابشه؟، همونطور که از ATP جدا میشه و به ماده وصل میشه؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :