تبلیغات
تجربه های یک المپیاد زیستی دوره چهارده - درس فیزیولوژی
 
تجربه های یک المپیاد زیستی دوره چهارده
درباره وبلاگ


با سلام خدمت شما المپیادی های عزیز

اوایل کار فکر می کردم که وقتی دارم المپیاد می خونم فقط باید علم زیست شناسی رو یاد بگیرم. اما انتهای کار فهمیدم که المپیاد هم فقط علم نیست، راه و روش دارد. مطالب این وبلاگ تجربه هایی است که من در این 2 سال فهمیده ام و امیدوارم که این کار باعث شود دانش آموزان هم اشتباه های من را تکرار نکنند و هم در سطح بالاتری به مطالعه المپیاد بپردازند. قطعا خیلی دردآور است که تفاوت در نتیجه ها تابع چیزی غیر از تلاش نباشد.
sharifa911@mums.ac.ir

اونایی که فکر می کنند اهداف این وبلاگ با افکارشون همخونی داره می تونند به هر نحوی که می تونند به گسترش اینجا کمک کنند. بعضی از زمینه های همکاری که الان به فکرم می رسه: پاسخ دهی به سوالات علمی و غیرعلمی، انتقال تجربه های آزاد، برنامه نویس وبلاگ و سایت، کمک های مالی برای طراحی سایت، ایده پردازی و اضافه کردن امکانات جدید و سایر چیزهایی که مطمئنم به ذهن خلاق شما خواهد رسید.
قبلا هم گفتم الان هم می گم، المپیادی بودن، مدال داشتن نیست. همه جوره مشتاق حضورتون هستم. حضور با اسم مستعار هم مانعی نداره.

مدیر وبلاگ : علی شریف
جمعه 18 شهریور 1390 :: نویسنده : علی شریف
یک خبر مهم! نظرات رو ببینید.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 25 اردیبهشت 1394 01:38 ب.ظ
باسلام
من دانش اموز سال اولم میخواستم بدونم برای شروع چه کتاب هایی بهتره؟؟یا چقد در هفته باید مطالعه داشته باشم؟؟اگه میشه راهنمایی کنید.
علی شریفکتاب زیاد بهت معرفی می شه. تو این وبلاگ هم اسم زیاد گفتیم.
حواست فقط به یه چیز باشه: اگه یه کتابی رو نتونستی بفهمی یعنی الان وقتش نیست بخونی، الکی سر خوندنش اصرار نکن
همین یه نکته می شه کلید موفقیتت تو خوندن
پنجشنبه 23 بهمن 1393 05:38 ب.ظ
آیا برای آزمون اجازه داریم ماشین حساب مهندسی ببریم؟
علی شریفسلام بله می توانید.
سه شنبه 16 دی 1393 10:07 ب.ظ
سلام. من یه سوال دارم.سوالم اینه که واسه المپیاد زیست فیزیولوژی گایتون بهتره یا برن و لوی؟
علی شریفبرای یادگیری گایتون، البته برن هم خوبه فقط یکم سنگین تره. برای عمق بخشی و استفاده از نمودار ها برن بهتر به نظر میاد
سه شنبه 16 دی 1393 03:16 ب.ظ
سلام آقای شریف بنا به توصیه ی خیلی از المپیادیها من دارم گلچینی از گایتونو میخونم. ولی با این حال وقت زیادی میگیره..ازطرف دیگه استادم میگه که بخش فیزیولوژی کمپبل نمیتونه جوابگو المپیاد باشه..به نظرتون چکار کنم خوندن گایتون در حد عالی ادامه بدم؟ اول دبیرستانم وتلاشم برای مرحله 2
علی شریفآهسته و پیوسته پیش بروید. هفته ای 50 صفحه هم که بخونید عالیست.
شنبه 22 آذر 1393 02:28 ب.ظ
سلام
اگر چاپ كتاب گایتون قدیمی باشه مشكلی نداره اونو بخونیم یا باید كتاب چاپ جدید باشه؟؟
علی شریفسلام
ویرایش 2006 و 2011 خوب اند. قدیمی تر از اونو دیگه تقریبا بزارید کنار.
چهارشنبه 5 شهریور 1393 07:34 ب.ظ
سلام
ببخشید آیا لازمه برن و لوی رو کامل بخونیم و یا فقط نمودار ها و فرمولاشو بررسی کنیم؟
بهاره قدس روحانیسلام.
فیزیولوژی رو لازم نیست کامل بخونین فقط فصل های مهم تر
جمعه 16 اسفند 1392 10:01 ب.ظ
ینی به نظرتون شدنیه ؟؟!
علی شریفبله
جمعه 16 اسفند 1392 09:59 ب.ظ
خوب نمیشه که الزامی نباشه تو مرحله 2 که خیلی سوال میاد ازش
من بدبخت الان فقط فیزیو مونده ولی میترسم نتونم تموم کنم
علی شریفاگر فقط فیزیو مونده که حتما قبول می شوید
جمعه 16 اسفند 1392 01:25 ب.ظ
سلام آقای شریف
از فیزیولوژی گایتون چه بخشایی رو باید بخونیم ؟
علی شریفبه نظر من هیچ بخشی الزامی نیست. هر چقدر بخوانید خوب است. بیشتر به نمودار های کتاب هم توجه کنید.
چهارشنبه 24 مهر 1392 08:16 ب.ظ
من الان گایتون دارم و به برن دسترسی ندارم حتما باید برن رو تهیه کنم یا گایتونم میتوونه مفید باشه؟
علی شریفکتاب گایتون بهترین کتاب دانشگاهی است. چون مطالب را خوب گفته فقط بدیش اینه که فقط مطلب گفته و سراغ مباحث فکری و تحلیل داده نرفته است. برای کسانی که ابتدا قصد خواندن گایتون دارند پیشنهاد می کنم وقتی کارشان تمام شد، حتی شده از روی pdf نگاهی به نمودار ها و تصاویر برن بیندازند.
شنبه 2 شهریور 1392 06:44 ب.ظ
سلام.فیزیولوی گانونگ بهتره یا برن؟
ممنون
علی شریفگانونگ کتابی درسی است که بیشتر و از ساده به پیچیده توضیح داده است. اما کتاب برن کتابی تکمیلی است که بر تثبیت مفاهیم با استفاده از نمودار ها و مکانیسم ها تکیه دارد. اگر موضوعی را بخواهید کامل بخوانید از گانونگ یا گایتون استفاده کنید ولی اگر بخواهید درباره موضوعی بیشتر فکر کنید از برن استفاده کنید.
یکشنبه 27 مرداد 1392 07:40 ب.ظ
سلام اقای شریف میخواستم بدونم خوندن گوارش و مباحث بینایی و شنوایی از روی گایتون ایا لازمه ؟یا از رو کتابی مثل سولومون و کمپبل باید خوند؟ میشه توضیح بدید تو چه مراحلی از امتحان میاد؟
علی شریفمرحله یک که دارید برای مرحله دو هم معمولا دو موضوع فیزیو انتخاب می کنند که ممکن است باشند یا نباشند. توصیه من خواندن همه مباحث از کتاب کمپیل/سولومون است و سپس به طور موضوعی و هر طور که خودتان خواستید از کتاب گایتون استفاده کنید.
در ضمن کتاب برن و گانونگ هم فیزیولوژی را جالب توضیح داده است. نگاهی به آن ها بیندازید هم بد نیست. قرار نیست پزشکی بخونید و یا لیسانس زیست بگیرید فقط باید دید عمیق تری نسبت به مطالب کتاب به دست آورید (نه اطلاعات خام بیشتر)
جمعه 10 خرداد 1392 10:14 ق.ظ
سلام اقای شایان.
از برن لوی چیزی نمیدونم.اما از گایتون بخش کلیه(بجز فصل اخرش)خیلی خیلی مهمه.اگر این را بخوانید ضرر نمی کنید.بقیشم تا هفته بعد صیر کنید اقای شریف خودشون جواب بدن.(البته خواندن این فصل بیش از یک هفته زمان می برد.)
علی شریفبعضی از فصل های کلیه، قلب، غشا و تنفس بسیار جالب اند. کلا از فیزیولوژی حفظی جاتش رو کمتر توجه کنید. به مکانیسم ها، نمودار ها و هموستاز ها بیشتر توجه کنید.
پنجشنبه 9 خرداد 1392 12:59 ب.ظ
سلام.
دو تا سوال:
1:چرا فرم ذخیره ای قند در جانوران گلیكوژن و در گیاهان نشاسته است؟
2:ایا جلد دو "مبانی فیزیولوژی اقای پایداری"چاپ شده؟(من پیدا نکردم .جایی رو میشناسید داشته باشن؟)
ممنون
علی شریف1. سه تا دلیل الان به ذهنم می رسه: گلیکوژن به علت شاخه های زیادتری که دارد به نسبت فضای کمتری می گیرد و این در جانوران مهم است مانند گیاهان فضای کافی درون یک سلول ندارند. دو این که سرعت تشکیل و تجزیه افزایش خواهد یافت و این در جانوران مهم است. سوم تفاوت در آنزیم های تولید کننده آن است. مثلا گلیکوژن برنچینگ ها در سلول های جانوری بیشتر یافت می شود.

هنوز چاپ نشده .
دوشنبه 6 خرداد 1392 11:50 ق.ظ
سلام
چه فصل های از گایتون و یا برن و لویی رو نیاز هست بخونیم؟
علی شریفهر الگویی بدهم روی هوا گفتم!!! اصلا گروه فیزیولوژی راه یکسانی را طی نکرده است. یه بار فقط متمرکز بر ارتباطات بین سلول های عصب می شود و یه بار دیگه کل سیستم تنفس رو می گه بخونید (که در اون فقط 30% درس داده شده و بقیه رو بچه ها خودشون خوندند.)
پیشنهاد من اینه که هر قسمتی رو دوست دارید بخونید. اگر همه رو بلد باشید که خیلی خوب می شه ولی شانس هم این جور موارد خوب است.
یه قسمت هایی است که جنبه تحلیلی موضوع بیشتر می شه و حفظیاتش کمتر. این قسمت ها رو خودتون می تونید تشخیص بدید. این جور جاها یه مزیتی که داره قدرت تحلیلتون افزایش پیدا می کنه و این توانایی رو جاهای دیگه هم می تونید استفاده کنید. اگر چه به طور مستقیم از این قسمت هایی که خوندید سوال نیاد ولی هر سوال دیگه ای باشه می تونید جواب بدید.
در ضمن این که گفته می شه منبع گایتون یا برنه دلیل بر این نیست که همه این ها رو بخونید. یه دانشجوی پزشکی هم این ها رو نخواهد خواند! مطالبی که دوست دارید رو ازش گلچین کنید و بخونید. در هیچ شرایطی ضرر نخواهید کرد.
دوشنبه 19 فروردین 1392 06:24 ب.ظ
سلام.
چه فصل هایی از"مبانی فیزیوژی"اقایان پایداری و پور نبی و کتاب"اکولوژی جمعیت"بهمون کمک میکنه؟
ممنون
علی شریفمبانی فیزیولوژی رو کامل بخونید با کتاب اکولوژی جمعیت آشنایی چندانی ندارم.
چهارشنبه 30 اسفند 1391 12:00 ب.ظ
سلام.
عیدتون پیشا پیش مبارک.
میخواستم بپرسم برای اینکه بدونم کامل مطالب گایتون را یاد گرفتم باید چی کار کنم؟(لطفا راهی غیر از حل سووالات مرحله اول و دوم جلو پام بذارید)
علی شریف؟
شاید بتونه این بهتون کمک کنه: درباره شرایطی فکر کنید که اختلالی در قسمتی از بدن ایجاد شده. حالا باید چه ساز و کاری و داشته باشد تا بهبود یابد. اگه خیلی خوب یاد داشته باشید اختلالات زیادی رو می تونید حدس بزنید و جواب های قانع کننده ای هم ارائه بدید.
پنجشنبه 2 شهریور 1391 11:46 ق.ظ
منظورتون از فیزیولوژی فیزیولوژی بدن انسانه؟
علی شریفنه. ما 3 تا معلم فیزیو ىاشتیم كه 2 تاشون بدن انسان رو درس می دادند سوالات مرحله 1 بیشتر از فیزیولوژی جانوری و مرحله 2 انسانیه.
یکشنبه 6 آذر 1390 03:42 ب.ظ
با خبر شدیم که بالاخره کتاب مبانی فیزیولوژی نوشته آقایان پایداری و پورنبی چاپ شده است.
با توجه به این که هر دو استادان دوره تابستانه هستند و کتاب با رویکرد پاسخ به سوالات طراحی شده، منبع مناسبی برای فیزیولوژی اعلام می شود.
انتشارات دانش پژوهان جوان
علی شریفاین کتاب همه مباحث را ندارد. ولی آنهایی را که دارد به اندازه توضیح داده است.
یکشنبه 3 مهر 1390 09:05 ق.ظ
نظرات تو این بخش متفاوته. کتاب مفید برای مرحله 1 فیزیولوژی برن است. اما حجمش زیاد است. البته سوالای مرحله 1 رو با مطالعه کتاب وزارتی هم می شه جواب داد. خیلی ها می گن خلاصه فیزیولوژی گایتون رو بخونین. البته من کتاب کامل گایتون رو نخوندم و به شما هم توصیه نمی کنم. ولی اگر وقت اضافی داشتید. بعد از خلاصه گایتون اول سراغ برن برید. ضرر نمی کنید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :