تبلیغات
تجربه های یک المپیاد زیستی دوره چهارده - همه چیز درباره مرحله اول دوره 15
 
تجربه های یک المپیاد زیستی دوره چهارده
درباره وبلاگ


با سلام خدمت شما المپیادی های عزیز

اوایل کار فکر می کردم که وقتی دارم المپیاد می خونم فقط باید علم زیست شناسی رو یاد بگیرم. اما انتهای کار فهمیدم که المپیاد هم فقط علم نیست، راه و روش دارد. مطالب این وبلاگ تجربه هایی است که من در این 2 سال فهمیده ام و امیدوارم که این کار باعث شود دانش آموزان هم اشتباه های من را تکرار نکنند و هم در سطح بالاتری به مطالعه المپیاد بپردازند. قطعا خیلی دردآور است که تفاوت در نتیجه ها تابع چیزی غیر از تلاش نباشد.
sharifa911@mums.ac.ir

اونایی که فکر می کنند اهداف این وبلاگ با افکارشون همخونی داره می تونند به هر نحوی که می تونند به گسترش اینجا کمک کنند. بعضی از زمینه های همکاری که الان به فکرم می رسه: پاسخ دهی به سوالات علمی و غیرعلمی، انتقال تجربه های آزاد، برنامه نویس وبلاگ و سایت، کمک های مالی برای طراحی سایت، ایده پردازی و اضافه کردن امکانات جدید و سایر چیزهایی که مطمئنم به ذهن خلاق شما خواهد رسید.
قبلا هم گفتم الان هم می گم، المپیادی بودن، مدال داشتن نیست. همه جوره مشتاق حضورتون هستم. حضور با اسم مستعار هم مانعی نداره.

مدیر وبلاگ : علی شریف
چهارشنبه 3 اسفند 1390 :: نویسنده : علی شریف

...

هر چی بود تموم شد سه حالت داره. اونهایی که اول و دومن چه قبول بشن چه نشن باید کارشون رو ادامه بدن. سوم هایی که خیلی خوب زدن که برن سراغ آزمایشگاه و اونو تقویت کنن یا این که جاهایی رو که ضعیف اند رو جبران کنند. گروه سوم ، افرادی که مطمئن نیستند قبول می شوند یا نه. اینان بهتر است بروند کتاب زیست پیش شیمی پیش قصل 1و 2 و ریاضی پیش فصل 1 رو بخونند که چه قبول بشوند و چه نشوند ضرر نکنند.

فقط و فقط برای این که آرامش تون برگرده و راحتتر ادامه بدین نظرات این مطلب رو اختصاص می دیم به بررسی سوالات مرحله 1. باز هم تکرار می کنم فایده ای نداره بدونین چند درصد زدین و کف چقدره؛ پارسال تو وبلاگی که ما توش نظر می دادیم، بررسی سوالا تا اماه بعد هنوز ادامه داشت. بیشتر از 200 نظر هم داده شد در آخر هم فقط استرسمون رو زیاد تر کرده بودیم. واضحه که نظر ما رو باشگاه قبول نمی کنه و براساس کلید خودش تصحیح می کنه. 

دانلود دفترچه سوالات مرحله اول پانزدهمین دوره المپیاد زیست شناسی کد 1

** سوالات و پاسخ تشریحی آن ها توسط آقای شاه نظر (عضو کمیته المپیاد) تهیه شده است. وقتشه که پرونده سوالات مرحله 1 رو ببندید. لینک دانلود

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 4 اسفند 1396 05:52 ب.ظ
قابل توجه! قطعه ای واقعا شگفت انگیز از نوشتن، من ایده بسیار روشن در مورد آن را داشته ام
از این مقاله
یکشنبه 22 مرداد 1391 05:27 ب.ظ
سلام
من منظورتون رو نفهمیدم. ولی کلا" میخواستم بگم به معلمهامون احترام بذاریم. مثلا" خود آقای شاه نظر چه قدر زحمت کشیدن یا آقای سعادت یا همین آقایی که به ما متابولیسم درس میداد. درسته که ما تلاش کردیم ولی زحمتهای که دیگران برای ما کشیدن هم ببینیم.
در ضمن بابت وبلاگتون که در جهت آگاهی و کمک به بچه هاست واقعا" ممنونم و خدا خیرتون بده.
علی شریفمن هم با این تفكرات شما موافقم.
شنبه 21 مرداد 1391 02:31 ق.ظ
سلام
امسال فکر کنم دکتر حسینخانی دوباره همون شاگردشو فرستاد. دوستان میگفتن خیلی باسواد بوده و خوب اطلاعات داشتن.
بچه های دوره 14 هم میگفتن سوالاش خیلی خوب بوده، به ویژه سواله یکش.
ناراحت نشین ولی گفته های دوستان دوره 14 با شما در مورد ایشون فرق داره، حتی بچه هایی که امسال رفتن سنگاپور و افتخار آفریدن.


علی شریف...!!!
چهارشنبه 18 مرداد 1391 02:14 ب.ظ
بالاخره متوجه نشدم، خوب بودن یا نه؟
علی شریفاطلاعات داشتند ولی خوب درس نمی دادند.
سه شنبه 17 مرداد 1391 10:39 ب.ظ
سلام
شما گفته بودین دکتر حسینخانی یکی از شاگرداشو به جای خودش برای تدریس بیوشیمی دوره تابستانی فرستاده بود.
سوال من اینه کی بودن و آیا خوب بودن؟ خوب به شما درس میدادن؟
علی شریففامیلشون الان یادم نیست. ایشون داشتند دکترا بیوشیمی می خوندند و تقریبا مطابق با لنینجر مبحث گلیکولیز رو برای ما توضیح می دادند. روش تدریس هم به طوری بود که انگار متن کتاب رو برای ما می خوند.
پنجشنبه 25 اسفند 1390 04:39 ب.ظ
باشه آقا ، باشه ! ولی خداوکیلی یه نگاه به پاسخ تشریحی سوال 27 بنداز! پای ازدواج ماژورها با افراد سالم رو وسط کشیده !! در حالیکه در صورت سوال ذکر شده که ماژور ها به سن تولید مثل نمیرسن !!!! و سوال 33 هم با استدلال ها بسیار قوی و محکمی که از جاهای مختلف شنیدم،مطمئنم جوابش میشه پرکاری اولیه... عرض کردم قبلا ، این کلید که قلم چی زده خیلی بوداره!! حالا کاری ندارم کی نوشته ولی جالبه که طلاهای سال قبل این دو سوالی که عرض کردم رو مشابه من تحلیل کردن ... دیگه نمیدونم واللا.....
علی شریفکل دوره ما بر فنا! چون هم مسئول دورمون بود و هم 10% کل دست این آدم بود.
چهارشنبه 24 اسفند 1390 06:49 ب.ظ
سوالات 27 و 33 کد 1 رو اشتباه زده...
در پاسخنامه تشریحی سوال 27 پای ازدواج افراد ماژور با افراد سالم رو پیش کشیده در حالیکه در صورت سوال ذکر شده که افراد ماژور به سن تولید مثل نمی رسند..!!
سوال 33 رو هم چندین منبع معتبر گفتن میشه پرکاری اولیه و ضمنا این کلیدی که قلم چی زده حرف و حدیث های زیادی داشته بنابراین فقط باید منتظر کلید و نتایج باشگاه در دو روز آینده باشیم....
علی شریفرضا شاه نظر عضو کمیته استاد بیوشیمی دوره تهران و مسئول مستقیم دوره ما بود. رو همین حساب این پاسخنامه را گذاشتم اینجا.
یکشنبه 14 اسفند 1390 10:22 ب.ظ
یعنی چی دقیقا؟؟ خب، اگه اینطور باشه که خیلی از بچه ها میگن سوال امسال آسون بوده و کف اون رو هم بالای 25 % پیش بینی کردن! یعنی با این حساب اگه کسی به قول فرشید 20% بزنه،احتمال داره قبول نشه.
میشه نظر خودتونو در مورد نمره کف امسال بدین؟ حتی اگه مطمئن نیستین... لطفا...
علی شریفمن در حدی نیستم که بخواهم نظر بدهم. من حتی کف دوره خودمون رو هم نمی دونم. این حداقلی هم که گفتم نظر کمیته درباره مرحله 1 است. به نظرم امسال این سقف 500 نفری تعیین کننده افراد قبول شونده خواهد بود.
یکشنبه 14 اسفند 1390 07:28 ب.ظ
ببخشید،روی یکی از نظرات قبلی گفتید افراد زیر 15% تحت هیچ شرایطی پذیرفته نمیشن ،منظورتون برای امسال بود دیگه؟
یعنی اگه یه نفر امسال زده باشه 20 % احتمال قبولیش وجود داره؟
علی شریفهدف اعلام 15 % بیان سطح علمی دانش آموز بود. منظور این که کسی که نتواند 15 % بزند معلوماتش کمتر از حدی است که بتواند در المپیاد شرکت کند. این مطلب را هم تابستان گفتند وقتی که درباره کلیات مرحله اول در تمامی دوره ها صحبت می کردیم.
پنجشنبه 11 اسفند 1390 10:36 ب.ظ

بسیار خب،نظر شما هم میتونه درست باشه، قاعدتا باید منتظر کلید باشگاه دانش پژوهان باشیم...
علی شریف...
چهارشنبه 10 اسفند 1390 10:46 ب.ظ
در صورت سوال ذکر شده که جانور ماده تا مدتی از نوزادان مراقبت میکنه،خب انرژی لازم برای این مراقبت کردن کردن از بدن جفت نر تامین میشه، و بدین ترتیب به ازای خورده شدن هر جفت نر جندین و جند بچه زنده میمونن،که زنده موندن این فرزندان حاصل مراقبت های مادرشونه که این انرژی لازم برای مراقبت کردن رو از خوردن بدن جفت نر به دست اومده...این استراتژی طی چندین نسل حفظ میشه...
علی شریفسوال مربوط به قانون ژن خودخواه داوکینز است. وجود یک صفت در نسل های بعد فقط به این دلیل است که ژن آن منتقل شده است. یعنی این کار باید باعث انتقال ژن شود. این که هنوز این صفت (ژن) در جامعه حفظ شده است نشان دهنده همین موضوع است. فرد نر یا به عبارتی ژن های کنترل کننده فرد نر با این کار از رسیدن خود به نسل بعد مطمثن می شوند. حالا مسیر این کمک این است که با اهدای جان خود باعث افزایش احتمال وجود خودشان(ژن) در نسل بعد شوند.
حتما یک ژن خاصی وجود دارد که به فرد نر دستور می دهد که خود را در اختیار ماده بگذارد. این ژن قبلا طی آمیزش در اختیار ماده قرار گرفته و به نسل بعد منتقل می شود. فرزندان این ژن را دارند و دوباره این ژن این دستور را خواهد داد و ...
چهارشنبه 10 اسفند 1390 03:11 ب.ظ
آقا من فک کنم شما سوال 28 رو اشتباه زدید ،دقیقا مشابه این سوال توی دوره نهم هم اومده بوده و جوابش هم مربوط بوده به انرژی ای که فرد ماده از بدن فرد نر به دست میاره تا بدین وسیله فرزندان اون فرد نر رو پرورش بده،پس با این حساب گزینه ی 1 به گزینه ی 2 که شما اون رو توی ادامه مطلب زدین می چربه..... البته این نظر منه...
علی شریفسوال از ما میخواد بپرسه که چرا این استراتژی هنوز حفظ شده است. اگر خواسته سوال این بود که این کار چه سودی دارد پاسخ شما درست بود.
چهارشنبه 10 اسفند 1390 01:22 ب.ظ
درود
جناب شریف چرا رو جواب سوالات بحث نمی کنید؟
خواهش می کنم...
اینجوری حد اقل تکلیفمون روشن می شه که قبول میشیم یا نه...

سپاس
بدرود
علی شریفمن چی بگم؟ مثلا بگم که جواب این سوال اینه به این دلیل ولی فایده نداره. شما حتما جند سوال دیگر هم زدید، دلایل خودتون رو بنویسید اگر دلیل منطقی بود تاییدش یا اصلاحش می کنیم. این طوری شما سود اصلی را خواهید برد.
سه شنبه 9 اسفند 1390 11:33 ق.ظ
سلام. با تشكر از اینكه كلید سوالات رو قرار دادید. لطفا جواب ها رو update كنید و جواب سوالهایی رو كه نذاشتیذ بذارید. اگر اطلاع دارید لطفا بگید كف چقدر هست.
علی شریفقرار نبوده و نیست که من کلید سوالات را قرار بدهم. سوالاتی که شاگردام به نتیجه قطعی رسیدند رو اینجا نوشتم تا کار بقیه برای بررسی سوالات جلو بیفته. فایده ای ندارد که جواب نهایی را بنویسم. باید بحث شود و اگر به نتیجه رسیدید، تایید نهایی من این باشد که آنها در وبلاگ قرار داده شوند.
سه شنبه 9 اسفند 1390 12:43 ق.ظ
salam kaf hodudan cheqade? benazaram 25
علی شریفمن تا الان نفهمیدم منظور از کف چقدره؟
به نظرم می خواهید بدانید که آخرین نفر قبول شده در مرحله اول چند درصد می گیرد که آنرا هم باید از همان فرد بپرسید!!!
به طور غیر رسمی و غیر علنی طی صحبتی که با یکی از اعضای کمیته وقتی تهران بودم داشتم گفتند که افرادی که زیر 15% بزنند جایی در مرحله 2 نخواهند داشت. البته داخل پرانتز هم گفتند که حداکثر 500 نفر برای مرحله 1 ما توانایی پذیرش داریم.
دوشنبه 8 اسفند 1390 08:12 ب.ظ
درود
من هم واسه سوال 33 گزینه 2 رو انتخاب کردم اما نمی دونم چرا نظر شما روی گزینه 2 هست
اگه میشه یه توضیح کوچیک بدید...
سپاس
بدرود
علی شریفمحدوده نرمال را سن وزن و جنس افراد تعیین میکند. بازه ای که برای آن تعریف می شود همگانی است و هر فرد طبیعی با خصوصیت های گوناگون در این محدوده جایی خواهد داشت.
دوشنبه 8 اسفند 1390 12:59 ب.ظ
خب دفتر چه سوال كد 2 رو هم بذار ملت میان این جا انقد استرس نگیرن ك دارین چی میگین شماره فلان سوال این نمیشد ك ؛ بعدش بفهمیم كد دفترچه 2 بوده :|
علی شریفدفترچه شماره 1 به همین منظور برای دانلود روی وبلاگ قرار گرفته است. آن را دانلود کنید و سوالاتش را مطابقت بدهید.
یکشنبه 7 اسفند 1390 06:52 ب.ظ
ولی به نظر من سوال ٣٣میشه گزینه ی ٢ چون در اینجا مقدار TSH به حداكثر نزدیك تره و وقتی كه خب T4مقدارش زیاد بشه خب مسلماً بدن باید مقدار TSH روتا حد خیلی زیادی كم كنه و حتی از minimumهم پایین تر بیاد پس چون هردو مقدارشون زیاده پس باید گزینه ٢ درست باشه یعنی پركاری ثانویه،حساسیت به گرما و افزایش تعداد ضربان قلب و لاغری !!
حالا نظر بقیه چیه ؟؟با من در این رابطه موافق هستین ؟؟؟ 
علی شریفنظر شما بسیار جالب و ستودنی است. این که شما به مسیر خودتنظیمی منفی توجه کردید عالیست ولی یکی از دلایل پرکاری اولیه عدم عملکرد فیدبک منفی هیپوفیز است.
شنبه 6 اسفند 1390 03:57 ب.ظ
درود
سوال 7 میشه 5؟
فک میکنم گزینه 2 درست باشه چون در مرحله آنا فاز کروماتید ها ازهم جدا میشن پس به pr سپاراز نیاز داریم که نباید فسفریله بشه بلکه باید دفسفریله بشه...
پس فعالیتcdc14 افزایش پیدا می کنه و از طرفی فعالیت سایکین B کاهش پیدا می کنه تا CDK1 فعال نشه و سپاراز فسفریله نشه...
چون در صورت فسفریله شدن به سکیورین متصل میشه که سکیورین عملکرد سپاراز رو مختل می کنه...

سپاس
بدرود
علی شریفسوالات براساس دفترچه شماره 1 . سوال ارتباطات سلولی در دفترچه 1 می شه سوال3.
جمعه 5 اسفند 1390 11:59 ب.ظ
شاید اشتباه باشه، ولی ما باید بر اساس تعاریف و معلومات سوال جواب بدیم. منظور سوال این بوده که گیرنده های مینرالو کورتینوئید برای مرحله "اکتساب" ضروری هستند یا نه، که جواب میشه نه!
بخوایم با دیدگاه شما استدلال کنیم، میشه گفت جمله IV هم درسته.
در هر صورت این نظر شخصی من بود و پاسخ شما هم قابل احترامه.
علی شریفاین كه باید از فرضیات سوال رو قبول كرد خیلی مهمه. یكی از المپیاد فیزیكی ها می گفت دو سال پیش برای مرحله 2 یكی از ثابت هایشون رو اشتباه نوشته بودند كه اگر براساس ثابت واقعی پیش می رفتی سوال جواب نداشت!
جمعه 5 اسفند 1390 07:39 ب.ظ
سلام
صد در صد مطمئنم که سوال 4 میشه دو.
یه کم بیشتر فک کن
علی شریفاین هم اصلاح شد.
ولی اشتباهه که اکتساب حافظه رو فقط به حافظه کوتاه مدت نسبت داده.
جمعه 5 اسفند 1390 11:34 ق.ظ
از جواب سوالا مطمئنید؟
چون مثلا اون سوالی ک در باره عنکبوت بیوه بود ی سوال تکراری بود و جواب هم گزینه 1 میشد فک میکنم!
علی شریفیه ژنی وجود داره که باعث این کار می شه. چرا این ژن هنوز وجود داره که باعث وجود این استراتژی می شود؟ زیرا ژن توسط فرزندان نر کشته شده به نسل آینده انتقال پیدا می کند.
نمی خواستم جواب ها رو بدم می خواستم یکی یکی هر کس مطمئن شد بیاد جواب رو بنویسه ولی یه 40 دقیقه سوالا رو نگاه کردم چند تا از جواب ها رو این جا نوشتم تا کارتون جلو بیفته.
پنجشنبه 4 اسفند 1390 03:55 ب.ظ
سلام
خدارو شکر که پیش رو خوندم!26تاشو زدم ولی هرچی فکرمیکنم ممکنه خیلیاش غلط باشه!اه دارم میمیرم از ترس...ولی خیلی ممنون که هنوز به فکرمایید!زمان شما هم 180 دقیقه بود؟
علی شریفیک لحظه فکر کن ببین این نگرانیت چیزی رو تغییر میده یا نه.!
من نرفتم سر جلسه ببینم 180 دقیقه رو کامل اجرا کردند یا نه >!
چهارشنبه 3 اسفند 1390 07:35 ب.ظ
درود
اهان یعنی چون ما دومیم پس خیلی اهمیتی نداره که قبول می شیم یا نمی شیم؟
من که افسردگی مزمن گرفتم
تا به حال نشده بود چیزی رو بخوام و بهش نرسم...
ولی ایندفعه انگار همه چیز بر وفق مراد نبود...
سپاس
بدرود
علی شریفچون سوم ها باید تغییر فاز بدن و برن سراغ کنکور، اما دوم ها نباید تغییری در برنامشون داشته باشند. به مطالعتون ادامه بدید. اگر نتیجه مساعد بود تا آخرش می روید وگرنه برای سال بعد آماده می شوید.
چهارشنبه 3 اسفند 1390 07:03 ب.ظ
آقای شریف ممنون كه امیدواری می دید در هر صورت من كه هنوز اولم و درصد قبول شدنم فكر كنم 0%باشه چون اصلاً خوب نزدم ولی تجربه ی خیلی خوبی برام بود تا بیشتر با سوالا آشنا بشم و وقتم رو تنظیم كنم ولی آخه 180minبود ؟؟!!!به نظر منكه زیاد بود !!!به نظر شما چی ؟؟؟ 
علی شریفخیلی عالیه که یک دید کلی پیدا کردید.
وقتش هم متناسب بود.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :